Potrzebna pomoc? Zapytaj eksperta!
(68) 362 62 70
Zabezpieczenie wycieków:
Zabezpieczenie studzienek kanalizacyjnych to podstawa wszędzie tam, gdzie mogę dostać się do kanalizacji substancje ropopochodne. W razie awarii należy natychmiast reagować, a więc bariery czy maty z poliuretanu powinny być pod ręką. Zabezpieczenie wycieku z kanalizy, rur czy uszkodzonych beczek i pojemników to nie taka prosta rzecz. Zaślepki, czy inaczej zatyczki spustowe ułatwiają rozwiązanie Twojego problemu. Zatyczki spustowe wykonane są z polietylenu, odporne na większość chemikaliów.
Wycieki ropopochodne są niezwykle niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Nie może zatem dziwić fakt, iż za niewłaściwe zabezpieczenie studzienek odpływowych grożą bardzo wysokie kary finansowe. W przypadku rozszczelnienia systemu, eksploatującego niebezpieczne substancje chemiczne, należy działać szybko, zdecydowanie i skutecznie. Zabezpieczenie wycieków stanowi także obowiązek prewencyjny wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wydostania się substancji ropopochodnych do kanalizacji.
W celu zapobieżenia niebezpieczeństwu ekologicznemu można zastosować szereg produktów ochronnych, mających uniemożliwić płynom wydostanie się wlotami studzienki kanalizacyjnej. Do tego celu można wykorzystać matę uszczelniającą, którą nakłada się bezpośrednio na płytę żeliwną studzienki. Dostępne są one w różnych rodzajach, a na szczególną uwagę zasługują łatwe w użytkowaniu maty magnesowe. Innym rozwiązaniem jest ustawienie fizycznej bariery przeciw niepożądanym wyciekom. Dzięki zastosowaniu odpornego materiału polietylenowego, barierę można stosować wielokrotnie. Zestaw zatyczek spustowych to kolejny przedmiot, służący do zapobiegania niebezpiecznym wyciekom. Mają one postać zaślepek, które można umieszczać na rozszczelnionych pojemnikach czy kontenerach. Zabezpieczenie studzienki kanalizacyjnej może również być wykonane z aluminiowej płyty. Stanowi ona fizyczną barierę zapobiegającą przedostawaniu się produktów ropopochodnych do kanalizacji, mogących zanieczyścić środowisko naturalne.
Czego potrzebujesz podczas nagłego wycieku substancji ?
Wyobraźmy sobie sytuację, podczas której stajemy przed wyzwaniem zapobieżenia dalszemu wyciekowi substancji niebezpiecznych. Co więcej, część płynów uwolniła się już poza środowisko pracy i spływa w stronę studzienki kanalizacyjnej. Co w takim przypadku będzie konieczne, aby skutecznie poradzić sobie z kryzysem? Obowiązkiem przedsiębiorstwa jest szybkie działanie w celu uniknięcia rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chemikaliów. Pierwszym krokiem powinno być natychmiastowe odcięcie kanałów i studzienek od źródła potencjalnego niebezpieczeństwa.
Jednym ze sposobów zabezpieczenia wlotów jest rozłożenie mat uszczelniających. Mogą być one wykonane z materiałów syntetycznych, inne zaś wyprodukowane są z użyciem namagnesowanych metali, dzięki czemu łatwo przylegają do studzienki. Wymagane również będzie naprawienie nieszczelności w rezerwuarach, z których leje się niebezpieczna ciecz. Można to zrobić za pomocą korków uszczelniających, stanowiących swoisty klin, uniemożliwiający substancjom dalszej ekspansji. Zabezpieczenie przedmiotów, urządzeń elektrycznych i innych sprzętów znajdujących się w pobliżu również jest ważnym zadaniem stojącym przed świadkami awarii. Do tego celu można wykorzystać fizyczne zapory w postaci barier wykonanych z materiałów syntetycznych. Mają one na celu odgrodzenie substancji od innych przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Uszkodzone maszyny warto zabezpieczyć płachtami ochronnymi. Jeśli środowisko pracy to umożliwia, należy również rozstawić wannę do wycieków, która będzie zbierać całą niebezpieczną ciecz do swojego wnętrza. Działanie po fakcie jest bardzo częste, jednakże potencjalnym problemom warto zapobiegać przed wystąpieniem awarii. W tym celu warto okresowo sprawdzać szczelność pojemników, beczek czy kontenerów. Warto również rozłożyć, w najbardziej narażonych miejscach, specjalistyczne włókniny chłonne. Zabezpieczanie wycieków to także ustawiczne szkolenie i informowanie pracowników o procedurach bezpieczeństwa, w razie wystąpienia awarii technicznej. Przy poszczególnych stanowiskach pracy można umiejscowić zestawy ratunkowe na wypadek wycieków. Są to mobilne pakiety umożliwiające szybkie poradzenie sobie z niewielkimi awariami maszyn.
Nieprzestrzeganie zasad BHP oraz lekceważenie awarii może skończyć się nieprzyjemnymi skutkami prawnymi. Szczegółowe wytyczne, przedstawione w przepisach prawnych, m.in. ustawie o gospodarce wodnej czy ustawie o szkodach w środowisku, określają także przewidywane kary za niedostateczne zabezpieczenie studzienek kanalizacyjnych przed awariami technicznymi.













Sprzedaż hurtowa i detaliczna:

Dział handlowy i obsługa klienta:
Alina Małkowska
specjalista ds. sprzedaży
Dział finansowo - księgowy:
Agnieszka Krukowska
specjalista ds. faktur i zamówień