Potrzebna pomoc? Zapytaj eksperta!
(68) 362 62 70
Sorbenty
Sorbenty pochłaniają wszelkiego rodzaju substancje, takie jak: oleje, chemikalia, płyny, farby, czy substancje ropopochodne. Dzięki wysokiej chłonności sorbent absorbuje substancje i skutecznie zapobiega przed wyciekami. Można wyróżnić, przede wszystkim, sorbenty sypkie, w postaci poduszek, rękawów czy mat. Nie zawierają w sobie silikonów, są trwałe i ekologiczne. Można stosować je na zewnątrz jaki wewnątrz pomieszczenia.
Z definicji sorbenty to ciała stałe lub ciecze, które selektywnie pochłaniają z otoczenia gazy, opary lub rozpuszczone substancje: oleje, chemikalia, płyny, farby, substancje ropopochodne i skutecznie zapobiegają przed wyciekami. Dostępne są sorbenty sypkie, maty, poduszki i rękawy, każde z nich nie zawierają w swoim składzie silikonów, są nie tylko trwałe, ale także ekologiczne. Sorbenty mogą być wykorzystywane zarówno na, zewnątrz jaki wewnątrz pomieszczeń. W zależności od charakteru wchłaniania sorbenty dzielą się na te, które absorbują substancję oraz adsorbenty tzn. ciała, które utrzymują substancję na swojej powierzchni. Ze względu na wysoką higroskopijność, porowatość i dużą powierzchnię właściwą sorbenty są w stanie wchłonąć różne substancję z dowolnej powierzchni, czy to wody, z gleby i bagien.
Do czego służą sorbenty?
Sorbenty wykorzystywane są do zabezpieczenia powierzchni przed wyciekami substancji niebezpiecznych. A dokładniej:
- Koc sorpcyjny to sprawdzony i niedrogi sposób do zabezpieczenia podłogi przed wnikaniem szkodliwych olejów, farb czy smarów.
- Wzmocniona mata przeznaczona jest absorpcji zasad i kwasów (niskie lub wysokie pH) oraz wielu cieczy agresywnych..
- Uniwersalny sorbent polipropylenowy cechuje się znaczną odpornością, absorbuje każdy wyciek, w tym także ciecze ropopochodne, wodę a także składniki chemiczne.
- Arkusze sorpcyjne pochłaniają wodę oraz olej i tłuszcz, ponadto płyny transmisyjne, hydrauliczne, oraz oleje napędowe.
- Poduszki sorpcyjne przeznaczone są do stworzenia zapory, co pozwala zmniejszyć obszar wycieku. Jeżeli zostaną profilaktycznie wykorzystane w takich miejscach jak szczeliny między maszynami, nie dojdzie do powstawania przypadkowych wycieków.
- Rękawy sorpcyjne służą do stworzenia skutecznej zapory, co daje możliwość zmniejszenia powierzchnię powstałego wycieku.
- Sorbent do pochłaniania substancji ropopochodnych jest przeznaczony do absorpcji takich wycieków z wody stojącej (np. separatorów olejowych).
- Hydrofobowa mata sorpcyjna na beczkę jest doskonałym produktem przeciwdziałającym przypadkowym wyciekom substancji oleistych w czasie napełniania i/lub opróżniania beczek.
- Poduszka kanałowa jest przeznaczona do usuwania oleju oraz innych rodzajów wycieków ropopochodnych z wody ze studzienek kanalizacyjnych.
- Olejowe poduszki sorpcyjne absorbują jedynie substancje ropopochodne, nie wiążą wody a ich przeznaczeniem jest zmniejszenie wchłaniania wycieków spod uszkodzonych pojemników, maszyn oraz beczek.
- Bariera do absorpcji cieczy ropopochodnych absorbuje benzynę oraz różne oleje, nie wchłania wody ani cieczy nieoleistych.
- Rękawy chemiczne tworzą doskonałą zaporę, co daje możliwość ograniczenia obszaru wycieku.
- Wanny sorpcyjne to bardzo praktyczna metoda służąca do przeciwdziałania rozlewaniu się substancji ropopochodnych.
Gdzie stosuje się sorbenty?
- Takie sorbenty jak koc sorpcyjny rozkładany jest pod pojazdami, wózkami widłowymi, maszynami itp.
- Mata sorpcyjna, może być z powodzenie stosowana w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
- Sorbenty uniwersalne z warstwą foliową dają możliwość bezpiecznego stawania i chodzenia a także poruszania się samochodami, dlatego są wykorzystywane, jako chodnik roboczy.
- Uniwersalna polipropylenowa rolka sorpcyjna znajduje zastosowanie w środku pomieszczeń a także na szlakach komunikacyjnych i jest przeznaczona do niwelowania wycieków spod nieszczelnych pojemników, maszyn oraz przewodów hydraulicznych.
- Hydrofobowa mata sorpcyjna jest doskonała do położenia w kanałach naprawczych, ponieważ doskonale pochłania wycieki.
- Sorbent do pochłaniania substancji ropopochodnych jest wykorzystywany przy liniach produkcyjnych a także w warsztatach samochodowych
- Bariery olejowe wykorzystywane są w portach, zbiornikach wodnych oraz w miejscach gdzie nastąpił wycieku substancji oleistych do wody. Natomiast bariera Sock-in-Net służy do pochłaniania benzyny, oraz różnych olejów.
- Poduszki sorpcyjne wykorzystywane są do wyłożenia wanien ociekowych a także pojemników.
- Rękawy chemiczne sprawdzą się w szczelinach między maszynami.
- Sorbenty chemiczne znalazły zastosowanie w laboratoriach, fabrykach, magazynach składników niebezpiecznych.
- Sorbent sypki przeznaczony jest do pochłaniania substancji ropopochodnych, odpycha wodę, unosi się na jej powierzchni. Nadaje się do niwelowania skażeń olejowych ze środowiska naturalnego.
- Kamienna sól drogowa to znany i skuteczny sposób do sprawnego usuwania zlodowaceń i śniegu z dróg.
Jakie są rodzaje sorbentów?
- Sorbenty uniwersalne absorbują oleje, płyny, chemikalia, oraz substancje ropopochodne, mogą być wykorzystywane na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.
- Sorbenty olejowe przeznaczone są jedynie do pochłaniania substancji ropopochodnych, dlatego znalazły zastosowanie do absorpcji wycieków w otwartych oraz zamkniętych zbiornikach wodnych.
- Sorbenty chemiczne absorbują ciecze agresywne, różne kwasy oraz zasady a także wodny roztwór amoniaku.
- Sorbenty sypkie są łatwe do rozsypania i ponownego zebrania. Wszystkie rodzaje substancji rozlanych na stałych powierzchniach są od razu absorbowane i zatrzymywane w porowatej strukturze.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie sorbentu?
Podczas zakupu sorbentu należy zwrócić uwagę na takie parametry:
- Chłonność – produkty o zwiększonej chłonności posiadają wyższą cenę, jednak ostatecznie przynoszą oszczędności.
- Kształt sorbentu – ma związek z produktami polipropylenowymi, dostępne w takich rodzajach jak: mata, rękaw, rolka, poduszka. Maty to niewielkie perforowane ściereczki wykorzystywane do niwelowania wycieków. Rolki natomiast do większych a także zabezpieczania szlaków komunikacyjnych oraz otoczenia maszyn roboczych. Korzystając z rękawa można wydajnie zmniejszyć rozprzestrzenianie się większych wycieków, a poduszka przyda się do szybkiego wchłaniania ciągłych wycieków np. kapiącego oleju z samochodu.
- Dodatkowe właściwości - np. dodatkowa warstwa antypoślizgowa czy nieprzepuszczającą, niezwykle istotne przy zabezpieczaniu szlaków komunikacyjnych, gdzie sorbent narażony jest na nieustanne ścieranie.
- Utylizacja – zgodnie z prawem po wchłonięciu substancji chemicznej, zużyty sorbent podlega odpowiedniej utylizacji. Dlatego tak ważne jest, aby został wyprodukowany z ekologicznych materiałów, co sprawi, że utylizacja będzie łatwiejsza i ograniczy koszty usunięcia powstałych odpadów.
- Palność i obojętność chemiczna – sorbent używany do składników chemicznych nie powinien wchodzić w reakcję z wchłanianą substancją, ponieważ może dojść do uwalniania trujących substancji, spontanicznego zapłonu i ryzyka pożaru.















Sprzedaż hurtowa i detaliczna:

Dział handlowy i obsługa klienta:
Alina Małkowska
specjalista ds. sprzedaży
Dział finansowo - księgowy:
Agnieszka Krukowska
specjalista ds. faktur i zamówień