Potrzebna pomoc? Zapytaj eksperta!
(68) 362 62 70

Skuteczne sposoby na rozlane substancje – sorbenty 0
Skuteczne sposoby na rozlane substancje – sorbenty

Ochrona środowiska i bezpieczeństwo człowieka w dużej mierze zależy od prawidłowych warunków magazynowania materiałów niebezpiecznych, jak i sposobów na ich usunięcie podczas wycieku.

Coraz częściej w przedsiębiorstwach dochodzi do takich niebezpiecznych sytuacji, jak: wyciek oleju, paliwa, substancji ropopochodnych i groźnych cieczy. Stanowią one realne ryzyko dla bezpieczeństwa pracowników, jak i samego środowiska. Poziom zniszczeń i kosztów w dużej mierze zależy od czasu reakcji, jak i zastosowania odpowiednich materiałów absorpcyjnych. W tym celu każdy obiekt przemysłowy powinien być stale zaopatrzony w specjalne środki umożliwiające usuwanie wycieków. Co to za środki ?

Sorbenty:
Sorbenty to wykonane z tworzyw naturalnych bądź sztucznych ciała stałe, które są niepalne. Ich główne działanie polega na zjawisku absorpcji, czyli pochłanianiu substancji. Najczęściej są stosowane przez strażaków. Pozwalają na szybkie i bezpieczne usunięcie wszelkich niekontrolowanych i niebezpiecznych wycieków.

Wyróżniamy:
- sorbenty sypkie - do usuwania substancji ciekłych, jak: olejów, paliw, tłuszczy, smarów, substancji ropopochodnych i wody. Posiadają strukturę granulatów, które stosuje się na zanieczyszczonej powierzchni. Po krótkim czasie materiał wystarczy zmieść i zutylizować. Powierzchnie pozostają oczyszczone i gotowe do dalszego użytkowania.

- maty sorpcyjne – do usuwania takich cieczy agresywnych, jak: glikoli i cieczy ropopochodnych. Ich powłoka jest trwała i odporna na ścieranie, co chroni przed wchłonięciem się niebezpiecznej substancji do podłoża. Poziom wchłaniania aż do 20 razy większy, w porównaniu z ich początkową wagą.

- rękaw sorpcyjny – stosowany w celu wyznaczenia stref wycieku. Wykonany jest z wytrzymałej włókniny, natomiast wewnątrz wypełniony materiałem chłonnym. Często stosowany w laboratoriach, halach produkcyjnych i magazynach. Znajduje zastosowanie również do pochłaniania wycieków spod miejsc trudno dostępnych.

Dodatkowo Polskie Przepisy określają specjalne zestawy ekologiczne (zestawy ADR) dla takich samochodów, jak: pojazdy i maszyny rolnicze, leśne i budowlane. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się dla nich mobilny apteczka ekologiczna ADR, w której pojawia się:

- sorbent sypki,
- sorbent mata,
- sorbent wąż-zapora,
- szufelka i zmiotka,
- światło chemiczne,
- rękawiczki bawełniane i gumowe,
- worek wiązany na odpady,
- instrukcja użytkowania.

To kompleksowy zestaw sorbentów gwarantujący skuteczne usuwanie wszelkich wycieków niebezpiecznych substancji (ropochodnych, eksploatacyjnych i chemikaliów).

Najlepsze wyposażenie dla firm z zakresu ochrony środowiska i BHP zapewnia firma Ikapol, w której to ofercie pojawiają się różnego rodzaju sorbenty, dostosowane do wybranego rodzaju.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl