Potrzebna pomoc? Zapytaj eksperta!
(68) 362 62 70

Magazynowanie materiałów niebezpiecznych – aktualne przepisy 0
Magazynowanie materiałów niebezpiecznych – aktualne przepisy

Magazynowanie materiałów niebezpiecznych jest szkodliwe dla ludzi, wyposażenia, a dodatkowo wywołuje zagrożenia pożarowe i wybuchowe. Ważna jest więc prawidłowa eksploatacja magazynowanych materiałów niebezpiecznych. Zapewnia to bezpieczeństwo osobom pracującym w magazynie, znajdującym się w nim i będącym w jego pobliżu.

Polskie przepisy dotyczące magazynowania materiałów niebezpiecznych szczególnie skupiają się na materiałach wybuchowych, wyrobach petrochemicznych oraz nadtlenkach organicznych. Magazynowanie pozostałych materiałów niebezpiecznych realizuje się na podstawie wiedzy i doświadczenia projektantów oraz inżynierów. Zakłady posiadające magazyny chemiczne z materiałami niebezpiecznymi stosują się do zasad bezpiecznego magazynowania i dzięki temu zapewniają bezpieczeństwo wszystkim pracownikom i otoczeniu. Natomiast trudności spotykają firmy i przedsiębiorstwa, w których to magazynowanie materiałów niebezpiecznych odbywa się dodatkowo, poprzez odpowiednie kontenery specjalistyczne i kontenery chemiczne.

Pracodawca bądź kierownik magazynu jest zobowiązany spełniać odpowiednie wymogi prawne w zakresie magazynowania materiałów niebezpiecznych. Do najważniejszych z nich zaliczamy:
- znajomość przepisów z zakresu bezpieczeństwa, higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i postępowania z materiałami niebezpiecznymi,
- wyposażenie magazynu w systemy ochrony przeciwpożarowej, sprzętu gaśniczego, przeprowadzanie regularnych kontroli i konserwacji,
- stały nadzór związany z magazynowaniem i transportem materiałów niebezpiecznych w magazynie,
- dbanie o utrzymywanie materiałów niebezpiecznych we właściwym stanie technicznym,
- prawidłowe oznakowanie materiałów niebezpiecznych na terenie magazynu,
- organizowanie i przeprowadzanie szkoleń na temat bezpieczeństwa, higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i postępowania z materiałami niebezpiecznymi.
- nadzór nad pracami remontowymi w magazynie.

Również wobec pracowników znajdujących się w magazynie przygotowano specjalne obowiązki, wpływających na bezpieczne przechowywanie materiałów niebezpiecznych. Zaliczamy do nich:
- znajomość przepisów z zakresu bezpieczeństwa, higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i postępowania z materiałami niebezpiecznymi,
- zgłaszanie i usuwanie awarii w magazynie
- udział w szkoleniach i akcjach ratowniczych
- dbałość o środki ochrony osobistej i sprzęt ochrony zbiorowej.

Przepisy klasyfikują poszczególne materiały niebezpieczne i określają sposób ich magazynowania. Pozostałe dotyczą obowiązków pracownika-magazyniera.

Firma Ikapol oferuje nam produkty, które skutecznie zadbają o bezpieczeństwo pracowników mających do czynienia z materiałami i substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl